Tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

Randevu formunu kapat

Yüz Estetiği

YÜZ GERME

Yüz Germe-Yenileme Ameliyatı Nedir?

Yüz germe (ritidektomi) yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan cerrahi bir yöntemdir. Fakat son yıllarda yüzdeki yaşlanmayla ilgili tüm girişimler, yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı altında anılmaya başlanmıştır.

İnsan yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, göz altlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır. Deri canlılığını kaybetmiş, üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirmiş, incelmiş ve kırışmıştır. Plastik ve Estetik Cerrahi ameliyatlarından olan yüz germe ameliyatı İngilizceden geçen deyimlerle “face lift” veya “ritidektomi” diye de anılır. Yüz germe-yenileme ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, göz kapakları düzeltilir ve diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir (Deri soyma-peeling, dolgu ve botoks gibi).

Kimler Bu Ameliyat İçin İyi Bir Adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş , başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapılabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyaluronik asit vb) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) ve kırışıklıklar için botoks yapılabilir

Yüzdeki Yaşlılık Belirtileri Nelerdir?

Yüzdeki deformasyonlar ve yaşlılık belirtileri, dudak ve yanak çizgisinin belirginleşmesi, boyunda sarkma, yağlanma, katların oluşumu, yanaklarda sarkma ve çene altında izler şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Yüz Estetiğinin Bozulmasına Yol Açan Faktörler…

Yaşın ilerlemesi,Genetik yatkınlık,Yer çekimi,Zararlı güneş ışınlarıyla yoğun bir şekilde direkt temas,Sigara alışkanlığıSık sık kilo alıp vermek,Stresli yaşam tarzı,Yoğun mimik kullanımı,Bilgisayarı yoğun olarak kullanmak

Yüz Germe Estetiğiyle Birlikte Hangi Estetik İşlemler Yapılabilir?

Hastanın yüz bölgesinde estetik olarak sorunlu başka alanlar varsa yüz germe işlemiyle birlikte bu sorunlar da kombine olarak tedavi edilmektedir. Kaş kaldırma, şakak germe, badem göz estetiği, göz kapağı estetiği ve elmacık estetiği yüz germeyle en çok kombine edilen estetik uygulamalar olmakla birlikte, burun estetiği ve çene ucu estetiği de ihtiyaç duyulması halinde rahatlıkla kombine edilebilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Hasta sigara kullanıyorsa, ameliyat öncesi ve sonrasında bu alışkanlığından bir süre vazgeçmesi gerektiğini bilmelidir. Ameliyat öncesi hasta muayenesinde hastanın varsa alkol, sigara ve zararlı madde alışkanlığıyla, hipertansiyon, kalp ve damar, karaciğer gibi hastalıklarıyla ilgili bilgiler estetik cerrah tarafından değerlendirilir. Ameliyat planlaması hastanın yüz ve boynundaki deformasyonun şiddetine göre cilt dokusu, kemik yapısı, yağlanma miktarı ve yaygınlığı, sarkma derecesi dikkate alınarak yapılır. Yüz germe estetiği planlamasına göre ameliyat yöntemi belirlenir. Sıklıkla uygulanan ve yüz güldüren sonuçlar veren tam yüz germe, mini yüz germe ve endoskopik yüz germe yöntemlerinin yanında deformasyonun büyüklüğü, oluştuğu yere göre farklı teknikler de uygulanmaktadır. Klasik yüz germe ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ağrının hissettirilmediği bu operasyon 2 ile 4 saat arasında değişmektedir. Kulak ve yanağın birleştiği çizgide, ihtiyaç duyulması halinde kulak arkası ve saçın favori kısmına kadar oluşturulan kesiden girilerek operasyon yapılır.Yüzdeki yaşlanmaya neden olan sarkmış deri gerilir, bollaşan fazla deri çıkarılır, yağ miktarındaki fazlalık ve sıkılığını kaybetmiş kas dokusu alınır. Ameliyat kesisi , izlerin belirsiz olması için özel tekniklerle dikilir. Ameliyat bölgesinde sıvı birikimine karşı doktor dren koyabilir. Hasta aynı gün taburcu olabildiği gibi, estetik cerrah tarafından hastanede bir günlük yatış gerekli görülebilir. Endoskopik yüz germe ameliyatı ise, saçlı deriye açılan kesilerden mini kameralarla yüz dokusunun içi görülerek gerçekleştirilir. Boyun germe işlemi, çene altından ve kulak arkasından açılan mini kesilerden girilerek yapılmaktadır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Sürecinde Neler Yaşanır?

Ameliyat bölgesini kapatan bandajlar ikinci günde çıkarılır.Operasyon sonrasındaki hafif derecedeki ağrılar, ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.Dren konulmuşsa 2. günde dren çıkarılır. Ortalama 5. ya da 7. günde dikişler alınır.Yüzdeki şişme ve morluklar 6. günden sonra yavaş yavaş kaybolur.Hasta, bir hafta sonra işbaşı yapabilir. Tam olarak iyileşme ve yüzün yeni halini alması 2-3 haftayı bulabilmektedir.Belirsiz olan ameliyat izleri 1 yıl sonra ten rengine dönerek tamamen fark edilmez olur.Sonuçlar uzun yıllar kalıcıdır. Hasta ileri yaşlarda bile genç, sıkı, gergin ve doğal görünümlü,etkileyici yüz hatlarına sahip olacaktır.