Tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

Randevu formunu kapat

Liposuction

Liposuction karın, basen, kalça, uyluk, diz, kol, çenealtı, yanaklar ve boyun gibi özel bölgelerdeki istenmeyen yağların alınarak vücüdun daha düzgün bir şekil almasını sağlayan bir işlemdir.

Özellikle son 10 yıl içinde liposuction işleminde önemli teknik gelişmeler sağlanmıştır. Günümüzde ultrason aracılı liposuction (UAL), tümesan tekniği ve süper-ıslak teknik gibi yeni teknikler sayesinde plastik cerrahların iyi seçilmiş hastalarda çok daha iyi sonuçlar almaları ve hastaların daha çabuk iyileşmeleri mümkün olmuştur. Liposuction’ın herhangi bir şekli diyet ve egzersizin yerini tutmasa da, geleneksel kilo verme yöntemlerine cevap vermeyen bölgesel inatçı yağ alanlarının ortadan kaldırılmasında oldukça etkili ve yüz güldürücü bir yöntemdir.

Hangi Bölgeler Liposuction İçin Uygundur?

Çene altı , boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel kalça, uyluk, diz iç yanı, bacak arkası gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir. Ayrıca diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında (karın germe, meme küçültme vb) tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır.

Yağ aldırma (liposuction) hakkında en çok efsane üretilmiş olan cerrahi uygulamalardandır. Kendi içinde bir evrimleşme süreci geçirmiş olan bu yöntem günümüzde plastik cerrahlar tarafından son derece güvenli bir şekilde uygulanmakta ve son derece düşük komplikasyon oranlarına sahiptir. Bununla birlikte unutulmamalıdır ki liposuction bir kilo verme yöntemi değil, bir vücut şekillendirme işlemidir. Ameliyat sonrasında kaç kilo vermiş olacağınız planıyla liposuction yaptırmak doğru değildir. Elbette bel bölgesinde yapacağınız bir liposuction ile kemer bedeniniz daralacaktır ama bu her zaman büyük hacimlerde, kilolarda yağ kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Eğer deri elastikiyetiniz yeterince iyi değilse, liposuction yapılacak bölgelerde katlantılarınız varsa veya çok fazla yağ almak gerekecek ise o sahada diğer cerrahi yöntemleri de uygulamak gerekebilir. Burada amaç liposuction sonrasında derinizde sarkmaların olmamasıdır. Bu arada bir dipnot; liposuction ile alınan yağlarınız vücudunuzda başka bir yere enjekte etmek üzere kullanılabilir. Bu işlemler için özel bir yaş grubu yoktur, herhangi bir ameliyata engel durumunuz yoksa liposuction işlemi için de bir engeliniz yok demektir.

Alınması planlanan yağ miktarı veya alınacak alanın genişliği uygun ise lokal anestezi altında da liposuction yapılabilmektedir. İşlem sonrası hemen elastik korse giydirilir ve bu korsenin yaklaşık 4-6 hafta kadar kullanmanız beklenecektir. Burada amacımız yağ aldıktan sonra deri altında oluşan boşlukları gidermek, derinin zemine sağlıklı bir şekilde yapışmasını sağlamaktır. Liposuction yapılan bölgelerde bir miktar şişlik ve morluklar olması son derece doğaldır. Bu durum hızla ortadan kalkacaktır. Vücudumuzda yağ hücreleri sayısal olarak artış göstermemektedir. Aldırdığınız yağlar geri gelmeyecektir fakat geride kalan yağ hücrelerinizin son derece yüksek genişleyebilme kapasitesi olduğunu, diyetinize ve diğer yaşam şartlarınızı gözden geçirmediğiniz takdirde liposuction bölgelerinde yine yağlanma görebileceğinizi unutmamalısınız.

Liposuction işlemi alınması planlanan yağa veya uygulama sahasına göre değişen sürelerde yapılmaktadır. Ortalama bir karın bölgesi için süre 1 saattir. Uygulama sonrası aynı gün taburcu olmak mümkün olmakla birlikte eğer genel anestezi uygulandı ise o geceyi hastaneden geçirmenizi öneririm. Günlük işlerinize birkaç gün içerisinde, hatta ertesi gün bile dönebilirsiniz. Kanül giriş deliklerinde birer adet kendiliğinden eriyebilen dikişler bulunur ve neredeyse, fark edilebilir hiçbir iz bırakmaksızın iyileşir.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction, 4-6 mm.’lik küçük kesilerden özel kanüllerle girilerek yağlarınız toplanır. Bu kesilerde birer dikiş olur ve dikişleri almak gerekmez. Kesi çok küçüktür, bir iz kalma olasılığı çok zordur. İşlemden sonraki 6 hafta boyunca korse giymenizi isteyeceğim, çünkü derinin altında yağlar alındıktan sonra bir boşluk oluşur ve vücudumuz boşlukları serumla doldurur. Korse kullanımı bu sürecinizin hızla kaybolmasına yardım eder. Yine 3. haftadan sonra masaj, LPG, lenf drenaj gibi uygulamalar yaptırabilirseniz lenf dolaşımınızı hızlandırır ve sizidaha da rahatlatır. Vücudunuzdan çıkanlar sadece yağ değil, yağ hücresi de atılır ve yağ hücreleri kendini yenilemez, sayısal olarak tekrar artmaz. Bununla birlikte geride kalan yağ hücrelerinizin yağ depolama özelliği hala mevcuttur. Dengesiz beslenmeye devam ederseniz yağ aldırdığınız bölgede de yağ artışı görebilirsiniz. Elbette bu artış miktarı liposuction yaptırmamış halinize göre çok daha az olur. Eğer liposuctionda lazer liposuction yada VASER (ultrasonik liposuction) kullanmadıysak aldığımız yağları vücudun gereken farklı yerlerinde de kullanabiliriz. Sıklıkla alına, elmacıklara, çeneye ve kalçaya yağ dolgusu uyguluyorum.