Tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

Randevu formunu kapat

Göz Kapağı Estetiği

Yüzün ifadesinde önemli rol oynayan göz kapaklarında zaman ile oluşmakta olan kırışıklıklar, torbalanmalar, sarkma ve şişme gibi değişiklikler kişilerin yorgun, üzgün ve yaşlı görünmelerine sebep olur. Göz kapakları da dıştan içeriye doğru cilt, yağ ve kas tabakalarından oluşmaktadır. Genetik nedenler, yaş, güneş ışınları vb. çevresel faktörlerin etkileri ile göz kapakları cildin elastikiyetini kaybederek, gevşemesine sebep olur. Cildin altında bulunan kas tabakası da böylece gevşer ve yer çekimi etkisiyle düşmeye ve sarkmaya başlamaktadır. Daha geri planda olan ve normalde göz kapaklarına canlı bir görünüm veren yağ yastıkçıları da öne doğru fıtıklaşma başlatır. Böylece göz kapaklarında sarkmalar ve torbalanmalar oluşturur. Kaşlarda düşme olduğu zaman üst göz kapaklarında bulunan deri fazlalıkları daha da belirginleşmiş olur. Göz kapağı estetiği yapılarak bu belirtiler giderilir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti) Nedir?

Blefaroplasti olarak da bilinen estetik göz kapağı ameliyatıyla göz kapağının derisinde bulunan fazlalıklar alınır, kas tabakalarında fazlalık var ise alınarak, sıkılaştırır. Yağ torbalarında fıtıklaşan kısımları alınarak, yeri değiştirilir. Bu ameliyat ile yüz ifadeleri daha canlı ve genç görünüm kazanmaktadır. Göz kapağı estetiği için genellikle 30 yaş ve üstünde olmak gerekmekle beraber, göz kapaklarında bulunan deformitelere bağlı olarak her yaşta ameliyat olabilir. Ameliyat sırasında veya sonrasında kanamadan kaçınmak için en az 10 gün önceden kan pıhtılaşmasının azaltılması için aspirin, E vitamini, bazı ağrı kesiciler ve bitkisel preparatların kullanımı bırakılmalıdır. En önemlisi dengeli beslenmenin dışında ilaç ve ek haplar tercih edilmemelidir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonu ilaçlar ile kontrol altına alınmalıdır. Göz kapağı estetiği hastane de lokal anestezi veya anestezi uzmanı refakatinde genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilir. İşlemden sonra kişi aynı gün evine gidebilir. Sadece üst, alt veya 4 göz kapağı aynı zamanda ameliyat edilebilir. Üst kapaktan çıkartılacak olan fazla deri ameliyattan önce hasta ayaktayken işaretlenmektedir. Ameliyat tekniği standart değil, mevcut olan soruna ve cerrahların tercihlerine göre farklı yöntemler kullanılabilir. Ameliyat bittikten sonra kesiler dikişlerle kapatılır. Özellikle alt göz kapağının ameliyatında daha çok deneyim gerekmektedir. Gözlerin çok çukurda olmaları gibi bazı vakalarda gözü çevreleyen kemiklere müdahale edilip, kemiklerde traşlama ve destekleme işlemi yapılır. Yine göz kapaklarına yağ destekleri gerekli olabilir.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

ameGöz kapağı estetiği yapıldıktan sonra göz kapaklarında morluk veya ödem olabilir. Soğuk kompres ve yüksek yastıkta yatılması önerilmektedir. Ameliyattan sonra ciddi bir ağrı meydana gelmez. Ciddi ağrı olursa kanama olduğu düşünülür. Doktora başvurulmalıdır. Gözlerde yanma,yaşarma ve kuruluk olabilmektedir. Göz kapakları hafif derecede açık kalabilir. Atılan dikişler eriyen dikişlerdir.

Göz Kapağı Estetiğinde Kanamadan Kaçınmak için Neler Yapılmalıdır?

Ameliyattan sonra yüksek yastık kullanılmalıdır. Soğuk uygulama yapılmalıdır. Kan basıncı sürekli takip edilmeli ve tansiyon yüksekse düşürülmesi sağlanmalıdır. Şiddetli olarak öksürük ve hapşırıktan kaçınılmalıdır. Tuvalet esnasında aşırı ıkınmadan kaçınılmalıdır. Ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. 2 hafta ağır spor yapılmamalı ve kan sulandırıcı kullanılmamalıdır.

Göz Kapağı Estetiği İkinci Defa yapılabilir mi?

Göz kapağı estetikleri yapıldıktan sonra göz kapakları yeni halini yıllar boyuncakoruyabilir. Göz kapakların yeniden bir gevşeme olursa ikinci kez bir ameliyat yapılması her zaman mümkün olur. Bir önceki ameliyatta istenmeyen bir şey ile karşılaşılmışsa ikinci defa ameliyat yapılması gerekli olabilir. Bu durumda herhangi bir sakınca bulunmaz.