Tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

Randevu formunu kapat

Doğum Sonrası Estetik

DOĞUM SONRASI ESTETİK

Hayatınızın en güzel bekleyişi bitti sonunda dünyalar tatlısı bebeğinizi kucağınıza aldınız. Ufaklık hızlı bir şekilde büyürken siz de ayna karşısında kendinize bakmaya başladınız. Ancak gördükleriniz sizi çok mutlu etmiyor. Göğüslerde deformasyon, karında sarkıklık, çatlaklar, bel, bacak ve kalça bölgelerinde bölgesel yağlanmalar; yüzde hamilelik sırasında oluşmuş lekeler… Tablo biraz karamsar gibi duruyor ancak umutsuz değil.

Kliniğimize başvuran yeni annelerin en çok tercih ettiği estetik operasyonları şu başlıklar altında toplayabiliriz:
Meme dikleştirme
Karın germe
Liposuction


Ameliyat sırasında neler yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkmış ve elastikiyetini kaybetmiş derinin çıkartılmasının yanı sıra meme bezlerine yeni şekil ve form vermek için bir takım toparlayıcı ve asıcı dikişler konmaktadır. Meme başı çevresindeki koyu renkli alan (areola) geniş ise bu ameliyatla daraltılabilmektedir. Ayrıca gebelik sonrasında meme bezleri küçülüp içi boşaldıysa dikleştirme işlemi sırasında meme bezi altındaki göğüs kası altına silikon meme protezleri de yerleştirilerek meme hacmi ve gerginliği arttırılabilir.

Karın germe operasyonlarında bikini çizgisinin altından yapılan bir kesi ile göbek deliğine kadar deri ve deri altı yağ dokuları bütünüyle bir elips şeklinde çıkartılmaktadır. Göbek deliği üzerindeki deri kaburga kemikleri hizasına kadar serbestleştirilip aşağı doğru çekilir. Gevşemiş kaslar ve kaslar üzerindeki karın duvarı zarlarına (fasia) toplayıcı dikişler konularak karın duvarı gerginleştirilir. Göbek aynı yerinde muhafaza edilmekle birlikte gerilen karın derisinden açılan yeni bir göbek deliğine dikilir. Ayrıca çekilen karın derisi bikini çizgisi altındaki kesiye 3 tabaka halinde dikilir. Bu operasyon sırasında genellikle bel kenarlarına liposuction da yapılmaktadır.

Liposuction ameliyatlarında son yıllardaki en önemli gelişme, “Islak Teknik” adı verilen yöntemin uygulanmasıdır. “Islak Teknik” yöntemi sayesinde hasta için ameliyat sonrası çok rahat geçmekte ve elde edilen sonuç çok daha başarılı olmaktadır. Islak teknik yönteminde 2, 3 ve 4 mm çaplı kanüller kullanılmaktadır. Yağ emilecek bölgeler içine lokal anestezik ve kanamayı azaltan ilaçların (adrenalin) bulunduğu serumlar enjekte edilmekte böylece bu bölgelerden yağlar daha kolay ve kansız şekilde çekilmektedir. Küçük çaplı kanüllerin kullanılması ameliyat sonrası oluşabilecek düzensizliklerin ihtimalini en aza indirmektedir. Liposuction ameliyatı lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

Operasyon süresi:
Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatları ortalama 2,5-3 saat; liposuction ameliyatı uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre 1-3 saat sürmektedir. Operasyon sonrası hasta ayıldıktan birkaç saat sonra genellikle taburcu edilmektedir.

Operasyonlar sonrasında iyileşme süreci:
Meme dikleştirme operasyonu sonrasında hastalar, bir ay süreyle sporcu sutyeni şeklinde elastik bir sutyen kullanarak birkaç gün içinde işlerine ve günlük aktivitelerine rahatlıkla dönebilmektedir.

Karın germe ameliyatından sonra karın bölgesindeki dikiş hattında gerginlik oluşturmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle operasyon sonrasında hastalara birkaç gün süreyle yürürken bir miktar eğilmeleri, dik pozisyonda yatmamaları önerilmektedir. Liposuction ameliyatı sonrasında girişim yapılan bölgeye 2-3 hafta süreyle elastik korseler giydirilmektedir. Böylece derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde adapte olması sağlanmaktadır.

Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatları sonrası ortalama 3-4 gün aralıklarla pansuman yapılmakta; kendisi eriyen dikişler atılmaktadır. Operasyonlar sonrası oluşan morluklar ortalama 3-4 hafta içinde tamamen geçmekte; Ödem ve şişliklerin geçmesi ise 2-3 ayı bulmaktadır.


Ameliyatlar sonrasında izler kalır mı?

Tüm cerrahi girişimler sonrasında izler oluşmaktadır. Bu izler ilk aylarda kırmızımsı renkte olup zaman içinde beyazlaşıp yumuşayarak daha az görünür hale gelmektedir.