Tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

Randevu formunu kapat

Burun Estetiği

Eğer Rinoplasti Düşünüyorsanız …
Rinoplasti veya burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatı, tüm plastik cerrahi işlemler içinde en yaygın olanıdır. Rinoplasti burnunuzun boyutunu büyütebilir veya küçültebilir, burun ucu veya burun kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Ayrıca doğuştan gelen bazı anomalileri (şekil bozukluklan) düzeltebilir ve bazı solunum problemlerini çözmeye yardım edebilir.

 

En Uygun Rinoplasti Adayları Kimlerdir?

Rinoplasti görünümünüzü güzelleştirir, kendinize güveninizi artırır, fakat idealinizdeki görüntüyle bire bir eşleşen bir görüntü elde edemeyebilirsiniz. Dr Ayşe Öztürk, siz ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi tam olarak anlayabilmek için sizinle uzun süreli konuşmalar yaparak bir psikiyatrist gibi sizi tam anlamıyla tanıdıktan sonra operasyona gerek olup olmadığına ve eğer operasyon gerekliyse sizin için en uygun olana karar verir.

Rinoplasti için en uygun adaylar, burunlarında belirgin bir deformitesi olan ve düzelme isteyen bireylerdir. Eğer fizikse lolarak sağlıklı ve beklentileriniz gerçekçi ise, iyi bir aday olabilirsiniz.

Rinoplasti, estetik hedeflere ulaşmak için veya rekonstrüktif amaçlarla yapılabilir – doğuştan gelen anomalileri veya solunum problemlerini düzeltmek gibi. Yaş, göz önünde bulundurulan bir faktördür. Birçok cerrah, gençlerde büyüme tamamlanana kadar operasyon yapmamayı tercih etmektedir – bu yaş kızlarda 15-17, erkeklerde biraz daha geçtir (17-19). Dr. Ayşe Öztürk gencin sosyal ve duygusal uyumunu da dikkate alarak ve gencin anne-babasının değil kendisinin gerçekten ne istediğini göz önünde bulundurur.

 

Ameliyat Hazırlığında Nasıl Bir Süreç İzlenir?

Dr. Ayşe Öztürk, ameliyata nasıl hazırlanacağınızı açıklayan bilgiler verecek, yeme, içme, sigara kullanma, bazı vitaminler ve ilaçların alınması veya almaktan kaçınılması ile ilgili konuları anlatacaktır. Bu önerileri dikkatle yerine getirmeniz ameliyatınızın sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır.

 

Ameliyattan Sonra Ağrım Olacak mı?

Modern tekniklerle yapılan burun ameliyatı ve ameliyat sonrası bakımı ile artık burun ameliyatları sonrasında hastalarımızın hemen hemen hiç ağrısı olmamaktadır.

 

Gözlerimde Morarma ve Şişlik Olur mu?

Gözlerinizin etrafındaki morarma ve şişlik artık uygulanan modern teknikler sayesinde minimal olmaktadır.Soğuk kompres uygulaması bu şişmeyi azaltacak ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Şişlik ve morlukların çoğu ilk hafta içerisinde kaybolacaktır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca genellikle ,burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur ve birkaç hafta da burnunuzda hafif tıkanıklık hissedebilirsiniz. Bir haftanın sonuna doğru tüm pansumanlar ve burnunuzun üzerindeki atel alınmış olacaktır.

 

Ne Zaman İşime Dönerim?

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler. Bununla beraber, günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmenizden önce birkaç hafta geçecektir. Normal hayatınıza dönme konusunda cerrahınız daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır. Genellikle yüksek efor gerektiren hareketlerden (koşma, yüzme, jimnastik, seks -kan basıncınızı yükseltecek herhangi bir hareket) iki ila üç hafta kaçınmanız, 8 hafta süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanız, ovuşturmaktan ve güneşte yakmaktan kaçınmanız söylenecektir. Yüzünüzü ve saçlarınızı yıkarken veya makyaj yaparken nazik ve dikkatli olunuz.

İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz, fakat gözlük için durum farklıdır. Burnunuzdaki atel çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşinceye kadar, yani üç ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.

Doktorunuz, iyileşmenizdeki gelişmeyi kontrol etmek , ameliyattan sonraki bir ay süresince,sizi sık sık kontrole çağıracaktır. Bu kontrol muayeneleri arasında sıra dışı herhangi bir şikayetiniz veya ne yapıp ne yapmayacağınız konusunda herhangi sorununuz olursa doktorunuzu aramakta tereddüt etmeyiniz.

 

YENİ GÖRÜNÜMÜNÜZ

Estetik ameliyattan sonra , hastaların bir kısmı bir süre kendisini iyi hissetmez,bu oldukça normal ve anlaşılabilir bir durumdur. Bir gurup hasta ise ,bu safhanın geçeceğinden emindir. Gün ve gün burnunuz daha güzel görünmeye başlayacak ve moraliniz gittikçe yükselecektir. Bir veya iki hafta sonra ,artık henüz yeni ameliyat olmuş gibi görünmeyeceksiniz. Ancak iyileşme hala yavaş ve dereceli olarak ilerleyen bir süreçtir. Özellikle burun ucunda olmak üzere ,çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayacaktır.

İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler ancak birkaç hafta içerisinde ortaya çıkacak sonuç onları ve sizi şaşırtacaktır.